Nie bez powodu psy są nazywane najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Wierność i miłość jaką okazują swoim właścicielom jest trudna do opisania. Była tez inspiracją do powstania wielu książek oraz filmów. Jednak niektórzy opiekunowie czworonogów nie do końca potrafią rozpoznać w jaki sposób ich zwierzak pokazuje im sympatie.
Lizanie właściciela
Psy najczęściej okazują swoje przywiązanie oraz przyjaźń do opiekuna, właśnie lizaniem go po rękach, nogach, a nawet po twarzy. Widać to w momencie, gdy zostaje pies sam w domu, a właściciel wraca po dłuższej nieobecności. Już jako szczenięta zwierzaki otrzymują od swoich mam sygnał, że lizanie jest sygnałem uspokajającym oraz wiąże się z dbaniem o maluszka i jego zdrowie. Nic więc dziwnego, że psy później praktykują te pozytywne zachowania w obecności człowieka. Zdarza się nawet, że czworonogi liżą właścicieli po ranach np. na kończynach. To zachowanie atawistyczne. Wilki nie mogąc liczyć na opiekę weterynarza musiały sobie radzić same, więc wylizywały swoje rany, ponieważ enzymy zawarte w ich ślinie wspomagały gojenie. Tak samo robią psy, a w dodatku chcą też pomóc swoim opiekunom!
Merdanie ogonem
Chyba każdy właściciel czworonoga przyzna, że merdanie psiego ogonka, to oznaka ogromnego zadowolenia na widok opiekuna. Po ułożeniu oraz ruchach ogona można zaobserwować czy pies jest zirytowany, zrelaksowany, zaciekawiony, czy może po prostu szczęśliwy. Wprawne oko właściciela od razu rozpozna w jakim humorze jest jego psiak.
Przytulanie się
Każdy pies ma indywidualny charakter. Jedne zwierzaki uwielbiają tulić się do właścicieli, a inne unikają tego jak ognia. Wiele zależy od doświadczeń psa w wieku szczenięcym. Szczególny problem z nawiązywaniem relacji mogą mieć psy, które wcześniej były bite przez ludzi. Zwierzaki, które przytulają się do właścicieli, śpią z nimi w łóżku czy wskakują opiekunom na kolana, bardzo kochają swoich ludzi i darzą ich ogromnym zaufaniem.
Kiedy pies kocha za mocno…
Zdarza się, że niektóre psy zbyt mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Do tego stopnia, że rozłąka z opiekunem staje się dla takiego zwierzaka tragedią i może prowadzić do niepożądanych zachowań. Takie problemy nazywa się lękiem separacyjnym. Jeśli wystąpi on u danego zwierzaka, to konieczna jest wizyta u psiego behawiorysty, a czasami nawet wdrożenie środków farmakologicznych.