Co zrobić, gdy pies ciągnie na spacerze?

Ciągnięcie smyczy na spacerze jest popularnym niechcianym przez właściciela psa zachowaniem. Dlatego ważne jest, żeby od szczeniaka uczyć psa chodzenia na luźnej smyczy.

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

Pies ulega różnym dźwiękom i zapachom, które go pobudzają, a także innymi atrakcjami w otoczeniu jak innym psom, interesującym przedmiotom, dlatego ważne, abyśmy umieli zapanować nad naszym pupilem i cieszyli się spokojnym spacerem. Szczególnie przy większych rasach należy poświęcić czas na to, aby nauczyć psa chodzić na smyczy.

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Przy szczeniaczku wystarczy lekkie szarpnięcie smyczy w momencie kiedy zacznie ciągnąć lub kiedy na horyzoncie pojawia się coś atrakcyjnego zmienić kierunek tak, aby nie doprowadzać do interakcji.

W przypadku dorosłych psów ważne jest zrozumienie dlaczego nasz pies ciągnie? Czy to reakcja na drugiego psa? Czy spotkanie z drugim psem wyzwala w nim potrzebę agresji czy zwykłego przywitania się i chęć zabawy? Wtedy w zależności od przyczyny zachowania powinniśmy odpowiednio zareagować, np. odwracając uwagę psa przysmakiem lub zabawką lub zmianą kierunku spaceru.

Szelki czy obroża?

Dochodzimy do kolejnego pytania: co wybrać – szelki czy obrożę, jeśli nasz pies ciągnie na spacerze? Przy bardzo ciągnącym psie i źle dobranej obroży może ona uszkodzić tchawicę psa, jednak decydując się na szelki musimy być świadomi, że na szelkach pies będzie ciągnął bardziej, ponieważ ciągnięcie nie będzie niczym ograniczone, a niektóre rasy mają w genach ciągnięcie na szelkach więc będą lepiej realizowały swoją potrzebę ciągnięcia.

Eksperci zazwyczaj radzą, aby na zwykły spacer zakładać psu obrożę, a do bardziej aktywnych spacerów, np. sportów z psem zakładać psu szelki. Ważne jest, aby pracować z psem nad odpowiednim zachowaniem. Tylko naszą konsekwencją jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, że pies przestanie nas ciągnąć na spacerze.

Na rynku dostępne są także kolczatki i półkolczatki dla psa, które dobrze sprawdzają się przy rasach typu bull. Psy tej rasy mają ogromną siłę i krótką sierść dlatego przez okres nauki psa chodzenia na smyczy możemy zakładać je psu. Kolczatka nie sprawdzi się dobrze u psów z gęstą i długą sierścią i będzie powodowała kołtunienie się szyi.

Szeroki wybór obróż dla psa znajdziesz na: https://tuzwierzaki.pl/pl/menu/obroze-dla-psa-321.html