Czy psy i koty naprawdę się nie lubią?

Zawsze uważano, że rywalizacja między kotami i psami jest naturalna. Prawdopodobnie słyszałeś wyrażenie „dogadywać się z kimś, jak pies z kotem” w odniesieniu do dwóch osób, które nie mają ze sobą dobrych relacji, ale czy mit, że oba gatunki nienawidzą się nawzajem, jest rzeczywiście prawdziwy i czy jest to wpisane w ich naturę? Kiedy dwa tak różne zwierzęta jak psy i koty żyją razem na tej samej przestrzeni, może dojść między nimi do pewnych napięć i konfliktów. Istnieje jednak również możliwość, że wytworzy się między nimi silna więź i zostaną wielkimi przyjaciółmi. W tym artykule analizujemy, czy to prawda, że psy i koty się nienawidzą.

Czy to prawda, że psy i koty się nie dogadują?

Żaden gatunek zwierząt nie jest z natury źle nastawiony do innych, ponieważ relacje, jakie nawiązują ze sobą dwa lub więcej osobników, zależą od wielu czynników, a nie tylko od gatunku, do którego należą. Dlatego błędem byłoby uogólnianie i twierdzenie, że psy i koty nienawidzą się i nie mogą żyć spokojnie razem w tym samym gospodarstwie domowym. Na przykład portal www.enowy.pl opublikował artykuł o schronisku, w którym psy i koty żyją w spokoju i harmonii w jednym miejscu.

Prawda jest taka, że te dwa zwierzęta są do siebie podobne pod wieloma względami, ale różnią się także pod innymi, które mogą utrudniać relacje między nimi. Psy są ssakami stadnymi, żyjącymi w grupach (których częścią jesteśmy my, ludzie), tworzącymi normy społeczne i w pewnym stopniu zależnymi od siebie nawzajem, jeśli chodzi o przetrwanie i jakość życia. Koty są jednak o wiele bardziej niezależne i chociaż czasami tworzą stabilne grupy współmieszkańców, nie wykazują tak dużej współzależności między sobą, ani w stosunku do innych gatunków.

Różnice w sposobie komunikacji i interakcji między psami i kotami powodują, że czasami trudno jest im się porozumieć lub zinterpretować intencje drugiego zwierzęcia, co prowadzi do pewnej nieufności lub podejrzliwości. Ale czy to oznacza, że psy i koty nigdy się nie zaakceptują, nawet jeśli będą mieszkać razem? Wcale nie, ponieważ, podobnie jak ludzie, mogą nauczyć się tolerować wzajemną obecność, skutecznie się porozumiewać i szanować, a w wielu przypadkach nawet nawiązać prawdziwą przyjaźń.

Jak powstrzymać psa przed nienawiścią do kota?

Dla psa rozpoczęcie życia z kotem jest wielką zmianą w jego życiu i nie wszystkie psy są z tego powodu zadowolone. Często dochodzi do konfliktów, których opiekunowie nie rozumieją lub nie są w stanie rozwiązać, a w większości przypadków można im zapobiec poprzez dobre zapoznanie obu zwierząt. Proces adaptacji może być długi i kosztowny, ale należy unikać wymuszania jakichkolwiek interakcji między zwierzętami, jeśli jedno z nich nie czuje się komfortowo. Oto kilka wskazówek, które ułatwią im dogadywanie się:

  • Przez kilka pierwszych dni należy odgrodzić przestrzeń życiową obu zwierząt fizycznymi barierami i zapewnić im miejsca, w których będą mogły spokojnie odpocząć.
  • Prezentuj każdemu z nich przedmioty nasączone zapachem drugiej osoby, aby zaczęli się do niego przyzwyczajać. Stopniowo pozwólcie im się zobaczyć lub podejść do siebie, jeśli są spokojne, zachowując przy tym środki ostrożności.
  • Zachowaj spokój podczas interakcji z nimi, staraj się nie podnosić głosu i nie wykonywać gwałtownych ruchów.
  • Upewnij się, że kot ma dostęp do wysokich miejsc, będzie się czuł bezpieczniej.