Czym wyróżnia się specjalna karma dla psa seniora?

Większość osób przez całe życie swojego pupila karmi go tą samą karmą. Tymczasem powinien on otrzymywać zróżnicowane jedzenie, w zależności od wieku. Inne potrzeby mają bowiem szczeniaki, a inne psi seniorzy. Czym zatem wyróżnia się specjalna karma dla psa senior? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Kiedy pies staje się seniorem?

Czasem najtrudniej jest ustalić, kiedy właściwie pies staje się seniorem. Wiek starczy u naszych pupili następuje w różnym wieku. Nie da się uniwersalnie powiedzieć, że seniorem jest każdy pies, który skończył 10 lat. Najlepiej w tym zakresie kierować się rozmiarami psa. Uznaje się bowiem, że małe psy, ważące nie więcej niż 9 kilogramów, osiągają wiek dojrzały w wieku 12-14 lat. Z kolei psy średnie, ważące od 9 do 23 kilogramów, stają się staruszkami w wieku 10-12 lat. Nieco szybciej starość dotyka psy duże, mające od 23 do 40 kilogramów. W ich przypadku pies senior to taki pupil, który skończył 9-10 lat. No i pozostają jeszcze olbrzymie psy, osiągające masę powyżej 40 kilogramów. One stają się seniorami w wieku mniej więcej 7-9 lat. Do każdego takiego psa powinna natomiast zostać dopasowana odpowiednia karma dla psa senior.

Jaka karma dla psa seniora?

Karma dla psa senior powinna odpowiadać na aktualne zapotrzebowanie naszego pupila i rozwiązywać jego starcze problemy. Warto bowiem podkreślić, że w pewnym wieku pies zaczyna się zdecydowanie wolniej poruszać ze względu na zmiany degeneracyjne w stawach oraz kręgosłupie, a także osłabienie mięśni. Z wiekiem pies traci też masę ciała, a także ma gorszy wzrok, węch, słuch, a nawet apetyt. Jeżeli co do zasady pies nie choruje na żadną poważną chorobę, nie ma potrzeby stosowania specjalistycznych leków. Warto go jednak wspomóc odpowiednią karmą dla psa seniora. Jak znaleźć jednak tę najlepszą? I czym różni się ona od zwykłej, kupowanej w pierwszym lepszym sklepie?

Co zawiera karma dla psa seniora?

Powszechną dolegliwością u starszych psów jest przewlekła niewydolność nerek. Właśnie dlatego karmy dla psów seniorów zawierają obniżoną zawartość białka i fosforu. Te składniki bowiem są najbardziej obciążające dla nerek. Jednocześnie mokra karma dla psa senior posiada większą wilgotność i tym samym zawartość wody. Chodzi bowiem o to, że pies w pewnym wieku nie ma tak dużej zdolności do magazynowania wody, a jednocześnie może się łatwo odwodnić. Jak wiadomo pupila trudno przy tym namówić na regularne picie wody w dużych ilościach. Dodatkowo karma dla psa seniora wspomaga jego stawy, kości, wzrok, słuch oraz węch.