Jak nagradzać psa

Tresura psa polega na nauce i przyzwyczajeniu zwierzęcia do wykonywania określonych pożądanych przez właściciela czynności, a następnie powtarzaniu ich na komendę. Aby zacząć i kontynuować tresurę wymyślono system nagród motywujących psiaki do wykonywania poleceń.

Wyróżniamy następujące typy nagród:

  • Smakołyki,
  • Zabawki
  • Pochwały słowne i pieszczoty,
  • Badanie otoczenia.

Nagroda w postacie jedzenia

Jeśli pies jest młody albo dopiero zaczyna się przygodę z jego tresurą najlepiej jest zacząć od podawania zwierzakowi smacznego jedzenia. Jeśli po wykonaniu komendy pies od razu dostanie coś dobrego zrozumie, że o to chodziło właścicielowi i łatwiej będzie mu powtórzyć czynność w przyszłości.

Zabawa

Wiele psów woli aktywność fizyczną jako formę nagrody aniżeli jedzenie. Zabawa ze zwierzakiem po udanym treningu wzmacnia więź między psem a właścicielem. Dobrymi metodami są aportowanie oraz szarpanie.

Pochwały i pieszczoty

Jeśli pies jest już zaawansowany w tresurze często wystarczają mu pochwały słowne, aby poczuł że poprawnie wykonał postawione przed nim zadanie. Dobrą metoda jest również głaskanie, jednak należy najpierw sprawdzić w jakich miejscach ciała zwierzę lubi być pieszczone. Drapanie pod brodą to najlepsza opcja.

Badanie otoczenia

Wiele ras psów lubi wyszaleć się na otwartej przestrzeni. Pozwalając na coś takiego swojemu pupilowi dajemy sygnał, że właściciel jest zadowolony z odbytego treningu.