Pierwsza wizyta u weterynarza powinna odbywać się w niedługim czasie po przybyciu do domu. Warto więc zadbać o to, aby było to dla naszego pupila wydarzenie miłe i przyjemne. Oto najważniejsze informacje, które powinieneś znać przed pierwszą wizytą czworonoga u weterynarza.
Pierwsza wizyta u weterynarza – co należy wiedzieć?
Zastanawiasz się – kiedy udać się na pierwszą wizytę? Jeśli do naszego domu trafia szczeniak, od razu powinniśmy udać się z nim na kontrolę do lekarza, który skontroluje stan zdrowia psa. Najlepiej wybrać się na wizytę już kilka dni po zabraniu psiaka z hodowli. Zmiana otoczenia jest bowiem dla niego sporym przeżyciem, a wizyta u lekarza może dodatkowo zwiększyć stres. Najlepiej zadzwonić wcześniej do lecznicy i zapytać, kiedy przyjmuje weterynarz. Wybierz się na kontrolę wówczas, gdy znajduje się tam najmniej osób. Duży tłok może powodować u psiaka niepotrzebny stres.
Jak się przygotować do wizyty u weterynarza?
Przed wizytą u weterynarza nie należy się zbytnio denerwować. Pies wyczuwa wszystkie nasze emocje, więc jeśli nam udzieli się niepokój czy stres, nasz pupil także go odczuje. Wówczas spotkanie z lekarzem może być nadzwyczaj stresujące.
Przed pójściem do weterynarza należy stopniowo przyzwyczajać czworonoga do dotyku. Zacznijmy powoli dotyka uszu i brzucha pieska, a jeśli będzie spokojny nagradzamy go smakołykiem. Dzięki temu, badanie wykonywane przez specjalistę nie będzie niczym nowym i nie stresuje psa. Wizyta u weterynarza nie musi bowiem kojarzyć się psu z czymś nieprzyjemnym.
Przed wizytą, warto zakładać psu szelki czy obrożę. Często jednak zdarza się, że właściciele chcą skonsultować wybór właściwych produktów dla psów z weterynarzem. Po wizycie warto więc odwiedzić profesjonalny sklep z akcesoriami dla psów i zakupić wszelkie niezbędne produkty, jakim jest np. obroża martingale.
Szczepienia, odrobaczanie i profilaktyka
Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest odrobaczanie. Pies, który pochodzi od hodowcy, powinien zostać odrobaczony i zaszczepiony właśnie przez niego. Na pierwszej wizycie lekarz sprawdzi więc, czy wszystkie zabiegi i szczepienia zostały wykonane w sposób poprawny i czy nie jest wymagana żadna poprawka.
Weterynarz ustali także kalendarz szczepień, których celem jest zapobieganie chorobom, jakimi są nosówka czy wścieklizna. Pamiętajmy, że odrobaczanie należy wykonywać regularnie. Istotna jest także kwestia pierwszych spacerów – szczeniak nie powinien bowiem wychodzić samodzielnie, jeśli nie zostały wykonane specjalne szczepienia. Warto więc na pierwszą wizytę udać się samochodem.
Podczas pierwszej wizyty, lekarz oceni, czy rozwój zwierzaka przebiega w sposób prawidłowy oraz czy nie występują żadne problemy ze zdrowiem. Weterynarz sprawdzi także masę ciała i temperaturę, osłucha serce i płuca.
Byłem ostatnio u weterynarza ale trafiłem na zero kompetencji. Znacie kogoś godnego polecenia w wawie?