Jakie funkcje pełnią psy policyjne?

Psy policyjne stały się niezbędne w w służbach bezpieczeństwa ze względu na wielką pomoc, jaką zapewniają w takich zadaniach, jak poszukiwanie narkotyków i materiałów wybuchowych, identyfikacja podejrzanych lub ratowanie osób. To imponujące, co te zwierzęta mogą osiągnąć przy odpowiednim treningu.

Jakie funkcje pełnią psy policyjne?

Zwierzęta te, dzięki ciężkiemu treningowi, który rozpoczyna się stopniowo od szczeniąt, są w stanie wykonywać wiele różnych podstawowych czynności dla organów policji. Można je podzielić na cztery główne grupy:

  • Funkcja wykrywania: Psy potrafią zlokalizować materiały wybuchowe, miny, tytoń, egzotyczne zwierzęta, narkotyki, gotówkę itd. Psy potrafią również odnaleźć zaginione osoby. Więcej o tej funkcji w tym artykule.
  • Funkcja interwencyjna: Służą do ochrony, ratowania zakładników i poszukiwania przestępców.
  • Funkcja ratownicza: W niezliczonych przypadkach psy te są jedynymi, które są w stanie uratować życie w lawinach i trzęsieniach ziemi, nie zapominając o ich niezrównanych właściwościach tropiących.
  • Funkcja wywiadowcza: Psy są w stanie wyszukiwać zwłoki i rozpoznawać podejrzanych.

Jakie cechy musi posiadać pies, aby zostać psem policyjnym?

Dobry pies policyjny musi mieć kilka istotnych cech, które nie wszystkie nasze psie pupile mają szczęście posiadać. Podstawową cechą dobrego psa policyjnego jest to, że lubi się bawić, ponieważ zabawa jest podstawą jego szkolenia. Fizycznie musi być psem aktywnym, silnym i wytrzymałym. Ważne jest również, aby miał rozwinięty instynkt łowiecki, ponieważ wiele z tych procesów to zachowania drapieżne, takie jak tropienie, prześladowanie, pogoń za ofiarą i atakowanie jej.

Charakterystyka psów policyjnych

Posłuszeństwo jest kolejnym istotnym wymogiem dla ras, które służą jako psy policyjne. Muszą być one szczególnie zdyscyplinowane i zrównoważone, dlatego już od szczenięctwa należy rozpocząć ich szkolenie od podstawowych komend takich jak: „siad”, „stój”, „chodź”, czy „podaj przedmiot”. Oprócz posłuszeństwa, ich zachowanie musi być spokojne i inteligentne.

Pies o złej kondycji fizycznej nie może być psem policyjnym, dlatego zwierzę musi być doskonale wyszkolone i mieć dużą zwinność i wytrzymałość. Z drugiej strony, bardzo ważne jest, aby ta dobra kondycja fizyczna była połączona z dużą zdolnością koncentracji, która nie pozwala na żadne roztargnienie, gdy pies jest na służbie. Co więcej, najlepsze psy policyjne mają taką zdolność koncentracji, że są w stanie przeoczyć sukę w rui, co jest skomplikowane w naturalnym instynkcie tych zwierząt. Aby osiągnąć tę wspaniałą cechę, są one poddawane rozproszeniom, takim jak bardzo głośne dźwięki, petardy, wystrzały, eksplozje, krzyki itp.

Jednak tym, co najbardziej je charakteryzuje i co powinny mieć najlepiej rozwinięte, jest zmysł węchu. Dzięki temu mogą wykryć pieniądze, narkotyki, a nawet podejrzanych. Ich zdolności są tak duże, że są w stanie wykryć dowody na miejscu zbrodni, na przykład: ślady biologiczne lub zapachy, które mogą określić, kto jest mordercą. Nie należy zapominać, że wśród wszystkich cech, które musi posiadać ten typ psa, jest jedna kluczowa sprawa, a mianowicie, że ludzki towarzysz psa musi być osobą cierpliwą, która lubi zwierzęta i ma bardzo bliski związek z psem.