W ostatnich latach obserwujemy pojawianie się coraz większej liczby karm dla psów, które nie zawierają żadnych zbóż, w przeciwieństwie do tego, co było do tej pory zwyczajem. Skład ten opiera się na założeniu, że psy są zwierzętami mięsożernymi i dlatego potrzebują diety opartej na białkach pochodzenia zwierzęcego, pochodzących z mięsa lub ryb. Recepturę można uzupełnić owocami i warzywami, ale nie zbożami, ponieważ mówi się, że psy nie są w stanie ich strawić, a ponadto są to pokarmy, które mogą powodować nietolerancję lub alergię pokarmową. Ale czy to stwierdzenie jest prawdziwe?
Czy psy mogą jeść zboża?
Owszem, psy mogą jeść i trawić zboża, ale nie oznacza to, że muszą one stanowić podstawę ich diety. Jako mięsożercy, pierwszym składnikiem prawidłowego psiego menu musi być białko zwierzęce, czyli mięso lub ryba, nigdy zboże. Ideą stojącą za usunięciem zbóż z diety psów jest to, że psy nie są w stanie trawić skrobi, ale to nieprawda. Psy, podobnie jak ludzie, mogą trawić skrobię, ponieważ mają amylazę, enzym, który się tym zajmuje. Nie są wilkami i w trakcie swojego udomowienia przystosowały się do specyfiki diety człowieka. W rzeczywistości karma bezzbożowa zawiera również skrobię, która jest niezbędna do produkcji karmy. Różnica polega na tym, że pochodzi ona z innych źródeł, takich jak bulwy lub rośliny strączkowe, np. ziemniaki, słodkie ziemniaki, groch, soczewica, fasola, tapioka, pasternak itp.
Wyjątkiem od spożywania zbóż będą psy z nietolerancją lub alergią na ten pokarm. Nie powinny ich włączać do swojej diety. Jednak fakt, że niektóre psy nie mogą ich spożywać, nie oznacza, że są one dla nich szkodliwe. Podobnie jak nie uważamy, że np. wołowina jest dla nich szkodliwa, nawet jeśli niektóre psy są uczulone na te białka i nie mogą ich spożywać. W rzeczywistości alergie u psów znacznie częściej występują na produkty mleczne i mięso niż na zboża, takie jak pszenica.
Zboża odpowiednie dla psów
Psy, u których nie występują nietolerancje lub alergie na te pokarmy, mogą z powodzeniem spożywać zboża, takie jak ryż, który jest również zalecany dla psów z problemami trawiennymi, które potrzebują mącznej diety. Następujące zboża są również dobre dla psów: owies, jęczmień, amarant, quinoa, len.
Szczególnie len wyróżnia się zawartością kwasów omega-3. Zaleca się stosowanie wersji pełnoziarnistych. W każdym razie można podawać psu zboża z umiarem i obserwować, czy nie wystąpią reakcje niepożądane, zanim zaczniemy podawać ich więcej.
Jak podawać psu zboża?
Zboża można podawać psu w postaci karmy, lub w postaci domowych receptur. W tym ostatnim przypadku radzimy skonsultować się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w żywieniu psów, który udzieli porady i pomoże ustalić receptury odpowiadające szczególnym potrzebom psa. Najlepszych specjalistów w okolicy znajdziesz między innymi w portalu www.infopila.pl Zaleca się również rozpoczęcie od małej porcji, aby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.